Historien om Leon av Leon Leyson

Historien om Leon är en ny biografi som har undertiteln Schindlers yngste arbetare. Oskar Schindler var en tysk nazist som under Andra världskriget hjälpte över tusen judar genom att låta dem arbeta i hans fabrik och på så sätt övertyga andra att dessa var viktiga för krigsinsatsen. På så sätt överlevde de judeförföljelsen. Detta har skildrats i den kända filmen Schindler’s list.

Leon var, tillsammans med delar av sin familj, en av dem som fick arbeta på Schindlers fabrik och den här boken handlar om hans liv och framförallt om hans upplevelser under judeförföljelserna. Han var bara tio år gammal när Andra världskriget började så det var väldigt tufft för honom att klara sig.

Det här är en väldigt intressant bok om ett ständigt aktuellt tema. Dessutom är den snygg och har en del bilder i slutet som gör att berättelsen blir mer levande. Intressant ur ett skolperspektiv är att Leon i USA började arbeta som tekniklärare på högstadiet.

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.