Drakväktaren av Carole Wilkinson

Drakväktaren är en fantasybok skriven av Carole Wilkinson. Den utspelar sig i ett antikt Kina och handlar om en slavflicka som bor hos den kejserlige drakväktaren. Han är på många sätt väldigt osympatisk. Han super och missköter djuren och drakarna. Hon flyr i början av boken tillsammans med den sista draken och den tama råttan Hua. Draken har med sig en draksten som han säger att de måste ta till havet. Och då flickan känner en stark dragning till draken, och dessutom är efterlyst av kejsaren, beger de tre sig iväg på en resa mot havet.

Drakväktaren är första delen i en serie om tre böcker. Den är inte särskilt actionspäckad utan behållningen ligger snarare i den för fantasygenren annorlunda miljön och den spännande stämningen.

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.