Du ska dö – en bok om Fadime Sahindal

Den här boken handlar om mordet på Fadime Sahindal, en ung kurdisk kvinna som 2002 blev skjuten av sin pappa för att hon bland annat ville leva med en svensk man. Efter mordet följde en långdragen debatt om hedersvåld. I den här boken beskriver Ulf Broberg med hjälp av juristen Leif Erickson ingående och sakligt händelseförloppet och hur rättegångarna gick till.

Ibland är boken lite torr. Men det känns ändå bra och respektfullt att de inte spekulerar själva utan baserar allt de skriver på intervjuer med vittnen och andra förstahandskällor. En kan med gott samvete skumma delar av boken. Angeläget ämne om ett rättsfall som inte får glömmas bort. Rekommenderas för alla, dock behöver en nog vara intresserad för att orka ta sig igenom de lite tyngre passagerna.

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.