En sumobrottare i målet?

Så var SHL över för den här säsongen. Skellefteå vann guld hur enkelt som helst med 12 segrar och endast 2 förluster i slutspelet. Färjestad kördes över i finalerna med 4-0 i matcher. Jag (Andreas) satt och led i Löfbergs Arena under skärtorsdagen och fick se FBK släppa in mål efter mål, det blev t.o.m. mål från ungefär halva planen.

Då kommer den där tanken som jag kan tänka mig att många ishockeyintresserade har haft – vad skulle hända om man tog ut målvakten och istället satte in en reservmålvakt, och inte vilken sorts reservmålvakt som helst utan en sumobrottare.

Sports Science har testat och resultatet kan ni se här:

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.