Himmel över Hassela av Viveka Sjögren

Viveka Sjögrens bok Himmel över Hassela är en stark bok om Kalle, som innan han tillsammans med sin oengagerade mamma och sina småsystrar flyttar från Stockholm till Hassela i Norrland, hette Santos. Hans far, som kommer från Bolivia, är ”köttfärs på motorvägen”. Berättelsen är skriven som att Kalle berättar själv med sina egna ord om hur hans uppväxt har varit och hur han har hamnat där han är nu. Språket är ofta roligt och fyndigt vilket tar udden av en del av de tragiska händelserna som Kalle berättar att han varit med om. Han har få vänner och får dåligt stöd från undermåliga kuratorer, men när han träffar Heidi verkar saker och ting bli bättre…

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.