Jag, En av David Levithan

Jag läste i dagarna ut Jag, En, som är omtalad kanske främst för den något ovanliga huvudkaraktären, men visade sig utöver att vara en kul idé också vara en intressant berättelse.

Boken handlar om En, som är en könlös person som varje morgon vaknar upp i en ny kropp och har har möjligheten att leva i kroppen under en dag. Hen försöker att påverka värdpersonens liv så lite som möjligt, ända tills han träffar Rhiannon, som han blir förälskad i. Deras relation blir såklart väldigt komplicerad och det är den boken i första hand handlar om. Dessutom tar boken upp en hel del filosofiska och moraliska problem som uppkommer när en lever som En gör. Både läs- och tänkvärt tycker jag! Rekommenderas!

David Levithan har också skrivit Nick & Norahs oändliga låtlista som finns att låna i Mediateket om en vill läsa mer av honom.

/Albin

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.