Låt vargarna komma av Carol Rifka Brunt

Låt vargarna komma är en ganska långsam bok som behandlar teman som sorg, svartsjuka, hur det är att vara syskon och hur det känns att växa ifrån varandra. Handlingen utspelar sig på 80-talet och kretsar i första hand kring June och hennes konstnärliga morbror Finn som är sjuk, och i början av boken dör, i aids. Den är författarens första bok och har fått mycket bra kritik. Jag kan inte mer än instämma. Berättelsen är väldigt stark. Språket i översättningen är superbt och det känns som att en sugs fast i berättelsen trots att det inte är dramatiska actionscener som kastar en framåt.

Jag rekommenderar boken varmt för egentligen alla, men då den är ganska tjock och som sagt lite långsam kan det vara en fördel om en är van att ta sig igenom lite längre böcker.

/Albin

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.