Legend – spännande dystopi

Legend av Marie Lu utspelar sig i en dystopisk framtid i västra USA. Boken handlar om June och Day som båda är väldigt begåvade men lever under väldigt olika förhållanden. June uppfostras för att få en ledande position inom Republiken medan Day är en efterlyst brottsling. Deras vägar korsas när Junes bror hittas mördad och Day misstänks för brottet. June blir satt att hitta Day för att ställa honom till svars, men är det verkligen han som mördat Junes bror?

En väldigt spännande och välskriven bok som jag verkligen kan rekommendera. Boken har en hel del gemensamma nämnare med Hungerspelen men jag tycker att den här står på egna ben också. Den är dessutom första delen i en serie, så gillar en den kommer det flera som en kan läsa.

/Albin

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.