Spännande om innebandy

Innebandypiraterna av Sölve Dahlgren är en spännande bokserie som börjar med boken som inte så fyndigt heter Första säsongen. I den berättas om hur några killar som spelar i Tågaborgs juniorlag bestämmer sig för att proffssatsa i den nya ligan som heter Floorball World Tour, där en reser till olika länder och spelar om prispengar. Det är (såklart) spännande innebandymatcher, men även det som händer utanför planen, som hur de ska få pengarna att räcka och vad det är för skum sponsor de har fått, bidrar till att en bara måste läsa vidare.

Han som har skrivit böckerna har länge jobbat med innebandy och så han vet vad han talar om. Dessutom finns det i boken intressanta tankar om hur sättet som sporten spelas på kan utvecklas.

Det finns för tillfället tre böcker, som alla utspelar sig under en säsong.

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.