”Tunnel smyckad av Ekillaelever”

När eleverna i klass 9c gick i åttan var de med i ett projekt tillsammans med Konsthallen i Märsta där syftet var att eleverna skulle skapa bilder som sedan skulle förvandlas till utsmyckning i gångtunneln vid Valsta åpark/Kungshörnet. Under höstterminens allra sista dag var det till sist dags för vernissage där Marie Axelsson, ordförande i kultur- och fritidsnämnden, höll ett invigningstal samt klippte av snöret för att inviga gångtunneln. Från elevernas sida höll Ylva Arvidson ett tal – samt poserade vid sin skapelse.

DSC_0199 DSC_0202

Besök gärna Sigtunabygden för att läsa deras artikel.

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.